Lista najczęściej zadawanych pytań


Gruntowe, wodne, powietrzne pompy ciepła oraz fotowoltaika

Pytania i odpowiedzi


   W jakim miejscu można zamontować pompę ciepła?

Pompy ciepła mogą być montowane zarówno na zewnątrz budynków jak też w ich wnętrzach. Najczęstszymi miejscami montażu są osłonięte od wiatru elementy elewacji budynku lub też pomieszczenia gospodarcze, garaże lub kotłownie. Możliwości jest wiele, a dokładną lokalizację można ustalić na etapie planowania całej instalacji.

   Jaka jest żywotność pomp ciepła?

Żywotność pomp ciepła może być zróżnicowana i wszystko zależy tu od rodzaju urządzenia i jego wyposażenia. Średnia długość życia pompy to około 25-30 lat, ale może to być także dłuższy czasu. Głównym czynnikiem wpływającym na żywotność pomp jest sprężarka, która jest najważniejszym elementem takich urządzeń. To od jej sprawności w dużej mierze zależy żywotność urządzenia.

   Na czym polega działanie pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła nie jest skomplikowane, a zależne jest przede wszystkim od funkcjonowania powiązanych ze sobą elementów. Za pomocą specjalnych przewodów urządzenie pobiera energię z wody, gruntu lub powietrza, a następnie przekształca ją w czynnik, który może zostać wykorzystany przez instalację centralnego ogrzewania.

   Ile kosztuje montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym?

Cena instalacji pompy ciepła w domku jednorodzinnym jest zróżnicowana, a zależy to przede wszystkim od wielkości budynku, ilości koniecznych do przeprowadzenia prac modernizacyjnych, a także kosztu wybranego modelu pompy ciepła. Oferowane przez nas ceny są jednak bardzo atrakcyjne i konkurencyjne.

   Czy pompy ciepła ograniczają koszty opłat za ogrzewanie?

Tak. Użytkowanie pompy ciepła znacznie obniża opłaty za ogrzewanie. Wpływ na to ma tania eksploatacja urządzenia i całej instalacji, a także bazowanie na naturalnych zasobach energetycznych. W przeciwieństwie do urządzeń komercyjnych pompy ciepła nie wymagają zasilania drogim paliwem, a ich konserwacja jest niezwykle tania.

   Jak wybrać właściwy rodzaj pompy ciepła?

Konkretny rodzaj pompy ciepła powinien być wybrany indywidualnie do danego projektu i warunków technicznych. Przed dokonaniem wyboru musimy dokładnie przyjrzeć się budynkowi, a zatem ocenić jego stan, rodzaj i zapotrzebowanie energetyczne. Dodatkowo zawsze warto jest oszacować pobór energii danego gospodarstwa domowego, gdyż pozwala to zapewnić komfort i oszczędność.

   Czy pompy ciepła muszą być poddawane konserwacji?

Nie. Pompy ciepła to urządzenia praktycznie bezobsługowe i w razie ich bezawaryjnego działania nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych prac konserwatorskich. Jest to wygodne i komfortowe rozwiązanie, które nie wymaga żadnych nakładów finansowych ani poświęcenia czasu. W razie potrzeby taka konserwacja nie jest jednak ani kosztowna ani skomplikowana.

   Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła dzielą się przede wszystkim ze względu na źródło energii, która jest pobierana przez urządzenie. Są to zatem pompy wodne, gruntowe lub powietrzne. Do najczęściej spotykanych zaliczają się pompy w typie woda-woda oraz glikol-woda. Różnica w ich działaniu opiera się o dolne źródło, którym w pierwszym przypadku jest zawsze woda, a w drugim glikol.

   Czy użytkowanie pompy ciepła ma sens? Jakie są korzyści?

Głównym zadaniem pomp ciepła jest pozyskiwanie naturalnej energii ze środowiska, a następnie jej przekazywanie do instalacji centralnego ogrzewania. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, gdyż zapewnia oszczędność pieniędzy, dużą wydajność, a także ogranicza wpływ niekorzystnych substancji na środowisko.

   Chcę zainstalować pompę ciepła w nowym domu? Czy muszę wykonać specjalny projekt?

Jeżeli obiekt budowlany jest dopiero na etapie projektowania można oczywiście uwzględnić w takim projekcie rozmieszczenie pompy ciepła. Nie ma jednak takiej konieczności, gdyż instalację pompy ciepła można wykonać na każdym etapie budowy oraz w istniejących już budynkach. Projekt całej instalacji wykonuje nasza firma.